Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele nelamuriri :
- dupa finalizare partaj prin instanta, indiferent de cotele de atribuire; cel care despagubeste trebuie sa achite celeilalte parti suma integral, sau se poate stabili de catre instanta o esalonare pe o anumita perioada de timp
- exista act de de vanzare cumparare lasat de parintii decedati a uneia dintre parti.Conform acestui act au drept cei doi copiii 50 - 50. Unul dintre acestia era casatorit (intre timp s-a finalizat divortul) si conform act - "dreptul de indiviz de 1/2 din imobilul cumparat devine bun comun cu X" . Acest imobil intra in masa partajabila (apartament, autoturism, etc) a celor doi soti? sau trebuie un nou proces la care participa toate cele 3 parti implicate?
se pute acorda un termen de gratie de maxim 6 luni, termen acordat de instanta

sigur, cota de 1/2 intra la masa de impartit a sotilor

chiar daca ar fi donatie nu se poate demonstra ca-i facuta doar in favoarea unuia din soti si nu in favoarea casatoriei