Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovinieta

Buna dimineata, am primit ieri o notificare si-un proces verbal de la CNADR prin care sunt instiintata ca in anul 2011 am circulat fara rovinieta.De fapt in 13.08.2011 am circulat iar procesul a fost scris in 31.01.2012.Nu stiu ce sa inteleg dupa atata timp nici nu am cum sa dovedesc contrariul.Va rog sa-mi spuneti daca pot contesta acest proces.
OG 2/2001:

Art. 13. - (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) În cazul contravenţiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenţia este continuă în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.

Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.

Daca detineti motive intemeiate ,aveti tot dreptul sa contestati sanctiunea