Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune sau nu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune sau nu ?

Salutare , treaba sta cam asa , am incheiat un contract cu o persoana pentru anumite servicii (tamplarie pvc) si am stabilit ca intr-o saptamana v-a termina servicul , apoi m-a amanat inca o saptamana si tot asa pana la o luna cand a spus ca imi restituie banii . Acum s-au facut 2 luni de cand ma tot amana , am fost la politie sa depun o plangere pentru inselaciune dar cel ce se ocupa cu asta mi-a spus ca nu este inselaciune pentru ca este un contract intre 2 parti si trebuie sa il dau in judecata in civil . Este oare asa cum spune ?
Da, nu este vorba despre înșelăciune , ci despre nerespectarea unor obligații contractuale.Puteți acționa în civil sau puteți încerca procedura medierii, pentru a rezolva mai rapid situația.