Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare sanatate pentru administrator SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare sanatate pentru administrator SRL

Sunt administratorul unui SRL din 2011. Nu am inregistrat profit, nu am incasat salariu sau dividente, nu am fost angajat.. deci nu sunt asigurat in sistemul public de sanatate. Daca as dori sa redevin asigurat ce ar trebui sa fac, am inteles ca se cere plata unei sume pentru perioada de cand sunt administrator?! Daca inchid firma si deschid alta, peste un timp, pot incepe din start ca angajat part time acolo si sa redevin asigurat? Multumesc.
Daca doriti neaparat sa cotizati la asigurarile de sanatate de stat (nu pot spune sa va asigurati) o puteti face si ca persoana fizica platind o suma raportata la salariul minim pe economie.
Dar daca nu va forteaza nimeni sa cotizati la stat, sfatul meu este sa luati in considerare domeniul privat, unde exista un raport real intre plata si beneficii.