Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical diminueaza vechimea in grad ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical diminueaza vechimea in grad profesional si se scade din dreptul la concediu de odihna ?

am avut concediu medical 9 luni in perioada 03 mai 2013-30.01.2014;la revenire din medical mi-a spus ca pentru 2013 am drept la concediu odihna numai pentru lunile lucrate ,-deci medicalul diminuiaza dreptul la co, iar la inscrierea pentru promovare in grad m-i s-a respins dosarul conf. L188/1999 art 65. alin 2 lit.a, desi aveam o vechime de ultima promovare de 3ani si cinci luni pe motiv ca medicalul nu este vechime in munca si grad profesional .
1. Concediu medical nu mai diminueaza durata concediului de odihna.
Detalii gasiti aici : [ link extern ]
sau
www.avocatnet.ro/content/art...

2. In Parlament a fost adoptat, prin vot final, un proiect de modificare a Codului muncii referitor la concediul de odihna si cel medical.

3. Concediul medical nu constituie vechime in specialitate.