Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Lamuriri asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Lamuriri asigurare

Buna ,as dori sa m-a lamuriti de ce nu pot, sau nu-i valabila o asigurare auto pe numele meu ,daca pe certificat e trecuta alta persoana ,eu avand act de comodare pe 25 de ani neputand trece masina pe numele meu.El are o vartsta mai mica , putini ani de permis ,eu am cumparat-o darel fiind plecat ,ptr a-mi reface asigurarea ,am trecut pe mine dar toti cei de la asigurari mi-a zis ca nu-I valabila ,de ce ?
platesc ptr aceeasi masina sau ptr ca trebuie sa platesc mai mult,de 32 de ani platesc fara accident ,nu am benificiat de nici-un ban ,imbogatesc pe altii ptr ca e obligatorie ,,,v-a multumesc=D>
Legea prevede ca asigurarea RCA sa fie facuta pe numele proprietarului. Utilizatorul poate fi trecut in polita doar la rubrica aferenta acestuia. Contractul de comodat conferă un drept de folosința si nu unul de proprietate.
Age ntul de asigurare a gresit facand asigurarea pe numele dvs. nefiind proprietarul autoturismului. In asemenea conditii polita de asigurare nu este valabila. Adresati-va societatii pentru rezolvarea problemei.