Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dosar indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dosar indemnizatie maternitate

buna ziua,
sunt insarcinata in 16 saptamani si beneficiez de somaj. somajul se va termina pe 28 aprilie iar copilul se va naste cel tarziu pe 6 iunie. am intrebat la somaj ce documnte imi tb pt intocmirea dosarului (cand va fi cazul) si mi s-a dat o fituica cu diverse-printre care si o adev de la fostul loc de munca in care sa se precizeze medicalele avute pe ultimele 12 luni.
mai e nevoie de aceasta adev daca sunt in somaj?
am depus deja o adev cu medicalele pe ultimele 12 luni (anterior intrarii in somaj) la dosarul de somaj.
sunt un pic in ceata.
gretuta, utilizator
Dvs. vorbiti de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) sau de concediul crestere copil (CCC) pana la 1 an sau 2 ani?
pai cred ca pt prenatal am nevoie de medicalul de la medicul de familie pe care il depun la somaj, nu?
imi puteti spune pt ambele situatii de ce documente am nevoie sa depun?
multumesc mult.
1. Pentru concediu de maternitate (prenatal si postnatal) aveti nevoie numai de certificatul medical care se va depune la AJOFM.
Intrarea in concediu prenatal trebuie sa fie anterioara datei de 28 aprilie 2015. In acest caz, somajul se va suspenda urmand a se relua la terminarea CCC.

2. Pentru persoanele care au beneficia de indemnizatie de somaj, dosarul pentru acordarea concediului / indemnizatiei de crestere copil va include:
- Adeverinta tip - completata de AJOFM;
- Copia certificatului medical din care sa rezulte ultima zi de concediu medical post-natal;
- Actele de identitate ale parintilor - copie si original ;
- Certificatul de nastere al copilului(lor) - copie si original;
- Livretul de familie, copie si original;
- Adeverinta cu stagiul de cotizare: eliberata de Casa Judeteana de Pensii;
- Copia cererii solicitantului inregistrata si aprobata de catre AJOFM, din care sa rezulte data solicitarii concediului de crestere a copilului.
va multumesc mult. o zi placuta si sarbatori fericite.