Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ajutor! Suma ceruta pentru infiintarea unui Srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ajutor! Suma ceruta pentru infiintarea unui Srl

Buna ziua,
Am mers la o firma de consultanta pentru infiintarea unui Srl.
Obiect de activitate comert cu amanuntul caen 4719.
2 asociati, 2 administratori.
Sediul - locuinta proprie
Punct de lucru: spatiu comercial inchiriat

Costuri:
96 ron inregistrare firma
100 ron notar
110 ron pentru al doilea administrator
1000 ron toate celelalte taxe pt infiintare plus comisionul firmei care se ocupa
400 ron autorizatii - sanitar, veterinar, pm, pompieri
aici am precizat ca nu voi vinde produse alimentare
dar mi s-a spus ca trebuie oricum sa am aceste autorizatii
110 taxa autorizatie functionare sediu -de platit la primarie
110 taxa autorizatie functionare punct de lucru
200 ron capital social
Total 2130 ron pt in srl - recunosc ca mi s-a parut mult.
Este corect si normal sa platesc atat?
Taxa pentru avizul de functionare la primarie se plateste doar pentru punctul de lucru.
Multumesc pentru raspunsul dumneavoasta dar as mai avea nevoie de lamuriri in legatura cu aceste costuri de infiintare si autorizatii.
Costuri:
96 ron inregistrare firma - nejustificata
100 ron notar - nejustificata, nu este nevoie de notar
110 ron pentru al doilea administrator - nejustificata
1000 ron toate celelalte taxe pt infiintare plus comisionul firmei care se ocupa - corect
400 ron autorizatii - sanitar, veterinar, pm, pompieri - nejustificata, pentru activitatea dvs.
aici am precizat ca nu voi vinde produse alimentare
dar mi s-a spus ca trebuie oricum sa am aceste autorizatii
110 taxa autorizatie functionare sediu -de platit la primarie - nejustificata, nu veti avea activitate la sediu
110 taxa autorizatie functionare punct de lucru
200 ron capital social - corect
Total 2130 ron pt in srl - recunosc ca mi s-a parut mult.
Este corect si normal sa platesc atat?

Costurile solicitate sunt enorme.
Taxele percepute de Registrul comertului la inregistrarea unui SRL sunt de maxim 500 de lei.
Pentru taxele percepute de Primarie, intersati-va acolo.
Multumesc mult pentru lamuriri. Va doresc Sarbatori Fericite!
Salutari,

Fiecare serviciu valoreaza exact atat cat sunteti dispus sa platiti pentru el !
Stiu suficiente firme de consultanta, ori avocati, sau societati de avocatura, care au Onorarii mult mai mari, dar si mai multe astfel de firme si avocati cu Onorarii mai mici.

Foarte ciudata este lista serviciilor si maniera in care v-au fost prezentate !

Probabil ca firma respectiva depune frecvent dosare la Registrul Comertului si primarii, dar nu cred ca se ocupa serios de autorizatiile de functionare, sau de dosare mai dificile... Sunt foarte multe astfel de firme care agata clienti pe langa sediile ONRC si incerca sa le bage pe gat servicii de care nu au nevoie.

Numai bine!
Admin, administrator