Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Administrator decedat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Administrator decedat

O societate comerciala are un asociat unic persoana X, administrator o alta persoana Y care avea si functia de vanzator in magazinul societatii. Administratorul decedeaza, se face stocul magazinului si se constata o diferenta in minus de aproximativ 100000 lei. cum se poate scadea din gestiune acest minus? Mentionez ca nu mai sunt alti angajati, administratorul fiind si vanzator . E corect sa se scada ca o cheltuiala nedeductibila valoarea de intrare a marfii iar TVA-ul de plata sa fie cel de achizitie?
Va multumesc!
Consider ca mai mult decat de a inregistra cheltuiala ca nedeductibila si a colecta TVA-ul care a fost dedus pentru respectiva marfa nu mai aveti ce face.