Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant, acte, frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant, acte, frati

daca tatal are acte pe pamant poate sa faca acte pe acel pamant pentru cele 2 fete ale lui(una din ele fiind in strainatate),deci una din fete vrea o parte din pamant sa poata sa-si ridice o casa,dar una din fete cea mare este in swtrainatate...se poate sa se faca acte pe ambele fete chiar daca cea mare este in strainatate.
daca traiesc amandoi parinti nu e nevoie de acordul sau prezenta lor. daca unul dintre parinti este decedat, atunci trebuie sa fie prezente amndoua fete. cam asa stiu eu..acum depinde de situatie