Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile

Buna ziua! Sunt titular de cabinet psihologic de un an. Am rugamintea sa imi spuneti concret care sunt cheltuielile deductibile pe un astfel de cabinet? Daca am un contract de comodat pe o camera din apartamentul cu 4 camere in care locuiesc (proprietar fiind mama mea) , ce procent din facturile pe utilitati, constituie cheltuiala deductibila?
Va multumesc!
Potrivit Cod fiscal:

Norme ART. 48

38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:

- cheltuielile cu funcţionarea şi întreţinerea, aferente bunurilor care fac obiectul unui contract de comodat, potrivit înţelegerii din contract, pentru partea aferentă utilizării în scopul afacerii;

Pt alte cheltuieli cititi art 48 Cod fiscal si normele subsecvente: [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil