Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare-cumparare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare-cumparare auto

De curand mi-am vandut autoturismul si am parcurs urmatorii pasi---1.Am obtinut certificat de atestare fiscala----2. S-a completat contract vanzare-cumparare pentru un vehicul folosit tipizat cu semnaturile vanzatorului si cumparatorului-----3.Completat si depus la SPIT declaratie pentru scoaterea din evidenta a mijlocului de transport impreuna cu contract vanzare-cumparare ptr. vehicul folosit(copie)----4.Am predat cumparatorului cheile masinii,cartea de identitate a vehiculului,certificatul de inmatriculare(am uitat sa completez pe talon instrainarea catre cumparator si data).Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect si ce mi se poate intampla daca el primeste vreo amenda din partea politiei(de ex.neplata rovignetei sau chiar accident).
[...]ce mi se poate intampla daca el primeste vreo amenda[...]

Nu vi se intampla nimic!
Oaresce probleme ati avea daca d-voastra ati primi vreo amenda.