Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Firma in insolventa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Firma in insolventa

Buna seara .Va rog sa mi spuneti daca o firma este in insolventa care are inscrise masini in primarie se mai calculeaza impozit .Va multumesc.
Se datoreaza impozite pentru bunurile aflate in proprietatea firmei.
Nu se datoreaza si nu se calculeaza majorari de intarziere pentru creantele fiscale nascute anterior deschiderii procedurii insolventei dupa data deschiderii procedurii insolventei conform legii 85/2014,art.80, alin1
Art. 80. - (1) Nicio dobanda, majorare sau penalitate de orice fel ori cheltuiala, numita generic accesorii, nu va putea fi adaugata creantelor nascute anterior datei deschiderii procedurii, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 103
www.avocatnet.ro/content/art...