Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Intreb daca la o reducere a activitatii cu 70% este normal sa se disponibilizeze doar 8% din salariati pentru a nu acorda mai multe salarii compensatorii ci doar un salariu compensator iar dupa 31 zile sa mai concediaze inca 8% si in continuare tot asa pana se ajunge la un procent de 70% din totalul salariatilor sa fie concediati.Nu exista nici o metoda prin care angajatorul sa fie constrans sa reduca personalul proportional cu reducerea activitatii. va multumesc
Sunt posibile aceste manevre ale angajatorului pentru a evita ingreunarea starii sale economico-financiare si in privinta complicatiilor concedierilor colective.
Raspunsul la intrebarea dvs. este NU. Angajatorul nu poate fi constrans, deoarece in baza art.40 CM, el are dreptul sa-si organizeze activitatea asa cum doreste, inclusiv sa concedieze sau sa angajeze personal.
Asa cum au mentionat si colegii mai sus, angajatorul este liber sa-si organizeze activitatea cum crede de cuviinta.
Cine stie, poate in cateva luni se redreseaza activitatea si nu mai este nevoit sa concedieze atatia oameni. :)
Salariile compensatorii se acorda si la concedierile individuale si la cele colective.