Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot care vrea sa plece in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot care vrea sa plece in strainatate

daca unul din soti vrea sa plece in strainatate si celalalt nu vrea sa-l lase pentru ca sunt copii minori la mijloc, iar sotul care trebuie sa ramana nu are serviciu, cel care nu vrea sa-l lase are vreo modalitate de a-l opri?
sigur ca nu ca ar savarsi infractiunea de sechestrare.
fiecare om e liber sa faca ce vrea si sa se deplaseze deasemenea . chiar daca sunt la mijloc s copii minori sotul care ramane in tara tot nu poate face nimic.
nu poti tine pe cineva langa tine cu forta.
Nu, nu exista mijloace legale de a-l impiedica sa paraseasca tara. Sigur ca o astfel de decizie ar trebui luata de soti impreuna, la fel ca deciziile vis a vis de copii, de intretinerea si educarea acestora.