Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Titlu de proprietate

O persoana X a facut cerere conform Legii nr.18/1990 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra unui teren. Deoarece cu privire la suprafata terenului a existat un litigiu, persoana respectiva s-a adresat judecatoriei si a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, conform careia primaria este obligata sa-i elibereze titlul de proprietate cu privire la suprafata solicitata.
Intre timp persoana X a decedat. Doresc sa stiu care este procedura:
-se elibereaza mai intai TP pe numele persoanei decedate iar pe urma se trece pe numele mostenitorului ( a fiului)
-sau se poate elibera direct TP pe numele mostenitorului ( a fiului) ?
Va multumesc pentru raspuns.
Se elibereaza pe numele solicitantului
rrocambole a scris:

-se elibereaza mai intai TP pe numele persoanei decedate iar pe urma se trece pe numele mostenitorului ( a fiului)
-sau se poate elibera direct TP pe numele mostenitorului ( a fiului) ?

Se elibereaza un singur titlu, o singura data, pe numele celui care a facut cererea. Fiul va intra intra in posesia terenurilor prin certificatul de mostenitor.