Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sanctiuni se pot aduce unui angajator ce are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sanctiuni se pot aduce unui angajator ce are angajate persoane fara carte de munca

Buna seara, am si eu curiozitatea ce sanctiuni se pot aduce unui angajator ce are angajata o persoana fara nici un contract sau act, ce sanctiuni se pot aduce angajatului, si cum se poate proceda pentru reclamarea unui astfel de angajator
IsBlacks, utilizator
exceptand amantele angajatorului care se presupune ca nu muncesc, angajatorul risca o amenda de minim 10 000 eon/lei pt fiecare persoana care lucreaza fara forme legale
Primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, în formă scrisă, anterior începerii activităţii, se sancţionează cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata
Prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei
Constituie infracţiune şi se sancţionează cu închisoare de la 1 la 2 ani sau cu amendă penală primirea la muncă a mai mult de 5 persoane, indiferent de cetăţenia acestora, fără încheierea unui contract individual de muncă
Puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca
Contraventiile privind munca la negru le gasiti in art.260 alin.1lit. f si f C.mun., iar infrcatiunea la art.264 alin.4 C.mun.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.