Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Evidenta persoanelor refugiate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Evidenta persoanelor refugiate

Craciun fericit tuturor!
Am avut o ruda care s-a refugiat de pe linia frontului (Iasi) in Arges. Din unele informatii ar fi inmormintata la Cimpulung Muscel.
Exista undeva evidenta acestor persoane? Noi rudele putem afla daca acolo a mai avut rude, eventual descendenti? Batrinii din familie care ar fi putut sti, nu mai exista. Noi, am aflat din intimpare de existenta sa si vrem sa stim mai multe si sa ne regasim eventualele rude. Multumesc.
Nu gasesc un forum unde sa ma incadrez. Poate la "acte de stare civila"...
Pentru inceput faceti o solicitare scrisa la starea civila de la Cimpulung Muscel, dati o data de referinta sau o perioada in care sa fie verificate registrele de deces, solicitati anexa 9 si asteptati raspunsul. In functie de raspuns dezvoltati cercetarile ulterior.
Multumesc @Justitiarul711
Am scris la starea civila de la Cimpulung Muscel. Am primit si un raspuns. Pentru identificare, mi se cer... exact datele pe care le solicit eu. E clar ca daca le stiam, nu le mai ceream. In plus, mi se spune ca "in conformitate cu prevederile legii 677/2001... este necesar consimtamintul expres si neechivoc al persoanei ale carei date eu le cer. In continuare se mentioneaza: "in plus, persoana cautata este decedata deci nu mai poate fi solicitat un consimtamint" :D (da, este decedata de peste 70 de ani). Asa ca, "Avind in vedere ca nu va incadrati in prevederile Legii 677/2001 nu va putem solutiona cererea". Logic, nu?

Mai exista vreo cale? Multumesc.
Dvs. ati anexat la cerere acte doveditoare din care sa rezulte ca sunteti mostenitorii acelei persoane?
Justitiarul711 a scris:

Dvs. ati anexat la cerere acte doveditoare din care sa rezulte ca sunteti mostenitorii acelei persoane?

Da, am anexat toate actele de filiatie pina la strabunici, familia comuna cu acea persoana. Din ce stiu eu, si ea descinde tot din acea ramura. De fapt, numele sau inainte de casatorie este acelasi cu al bunicei mele (tot inainte de casatorie). Eu, nu sint mostenitoarea ei, doar imi caut rudele.
ContSters342537, utilizator