Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Service laptop
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Service laptop

Buna ziu
Am cumparat un lap-top in 10 decembrie.Nu l-am desfacut numai in 24 pt ca era cadou pentru cineva.In 26 informaticianul a descoperit ca are o problema,nu se inchide,porneste automat din nou.L-am dus inapoi si au spus ca il trimit la services.
Intrebarea mea este daca exista o lege sau ceva cu privire la acesta,eu as dori sa mi-l schimbe,pornind de la ideea ca nu a fost folosit deloc,din start era defect.
Multumesc anticipat
In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului sa i se aduca produsul la conformitate, fara plata, prin reparare sau inlocuire, sau sa beneficieze de reducerea corespunzatoare a pretului ori de rezolutiunea contractului privind acest produs, se prevede in Legea nr. 296/2004.

Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...