Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Urmari mesaj pe Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Urmari mesaj pe Facebook

am trimis unui var un mesaj privat pe facebook(in casuta de mesaje) in care il rugam sa isi potoleasca parintii sa nu mai spuna minciuni despre mine si familia mea,i-am zis ca am fost amabil cu ei pana acum,dar daca nu se potolesc citez ,,schimbam foaia si o vin la voi acasa si fac circ sa stie toti vecinii ce fel de oameni sunteti'' Totodata i-am rugat insistent sa ne lase in pace deoarece au fost niste excroci cu noi si ne-au pacalit cu o suma importanta de bani care au luat-o de la prinzandu-ne la stramtoare si fara sa o merite.I-am zis sa nu mai minta rudele mele ca nu au primit decat jumatate din acea suma ,le-am zis sa ii vada Dumnezeu.M-au sunat si au zis ca ma da in judecata ca i-am jignit si amenintat...Pot face asta??e un mesaj privat,si nu cred ca i-am jignit si amenintat ca ii omor ci doar ca le fac scandal
Pentru jigniri, daca exista, se poate adresa instantei civile.
In schimb, daca poate demonstra starea de temere produsa de mesajul dvs. (in conditiile de gravitate specifice) poate face o plangere penala, pentru infractiunea de amenintare. Nu cred ca organul de urmarire va considera ca "scandalul" promis de dvs. constituie amenintare cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare incriminate de legea penala. Riscati cel mult o amenda daca si treceti la fapte...adica puneti in aplicare promisiunea.
Birou-De-Mediator a scris:

Pentru jigniri, daca exista, se poate adresa instantei civile.
In schimb, daca poate demonstra starea de temere produsa de mesajul dvs. (in conditiile de gravitate specifice) poate face o plangere penala, pentru infractiunea de amenintare. Nu cred ca organul de urmarire va considera ca "scandalul" promis de dvs. constituie amenintare cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare incriminate de legea penala. Riscati cel mult o amenda daca si treceti la fapte...adica puneti in aplicare promisiunea.

Nu am de gand sa trec la fapte,i-am zis asa poate se potoleste..I-am numit excroci si oameni care nu cred in Dumnezeu