avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Urmari mesaj pe Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Urmari mesaj pe Facebook

am trimis unui var un mesaj privat pe facebook(in casuta de mesaje) in care il rugam sa isi potoleasca parintii sa nu mai spuna minciuni despre mine si familia mea,i-am zis ca am fost amabil cu ei pana acum,dar daca nu se potolesc citez ,,schimbam foaia si o vin la voi acasa si fac circ sa stie toti vecinii ce fel de oameni sunteti'' Totodata i-am rugat insistent sa ne lase in pace deoarece au fost niste excroci cu noi si ne-au pacalit cu o suma importanta de bani care au luat-o de la prinzandu-ne la stramtoare si fara sa o merite.I-am zis sa nu mai minta rudele mele ca nu au primit decat jumatate din acea suma ,le-am zis sa ii vada Dumnezeu.M-au sunat si au zis ca ma da in judecata ca i-am jignit si amenintat...Pot face asta??e un mesaj privat,si nu cred ca i-am jignit si amenintat ca ii omor ci doar ca le fac scandal
Cel mai recent răspuns: Danbz , utilizator 15:04, 28 Decembrie 2014
Pentru jigniri, daca exista, se poate adresa instantei civile.
In schimb, daca poate demonstra starea de temere produsa de mesajul dvs. (in conditiile de gravitate specifice) poate face o plangere penala, pentru infractiunea de amenintare. Nu cred ca organul de urmarire va considera ca "scandalul" promis de dvs. constituie amenintare cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare incriminate de legea penala. Riscati cel mult o amenda daca si treceti la fapte...adica puneti in aplicare promisiunea.
Birou-De-Mediator a scris:

Pentru jigniri, daca exista, se poate adresa instantei civile.
In schimb, daca poate demonstra starea de temere produsa de mesajul dvs. (in conditiile de gravitate specifice) poate face o plangere penala, pentru infractiunea de amenintare. Nu cred ca organul de urmarire va considera ca "scandalul" promis de dvs. constituie amenintare cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare incriminate de legea penala. Riscati cel mult o amenda daca si treceti la fapte...adica puneti in aplicare promisiunea.

Nu am de gand sa trec la fapte,i-am zis asa poate se potoleste..I-am numit excroci si oameni care nu cred in Dumnezeu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere insulta si calomnie Alina9999 Alina9999 Buna ziua, de curand am avut o discutiecu un fost angajator care m.a acuzat de niste fapte pe care nu le poate dovedi, m.a ameninta ca sotia sa lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Hartuire ana88 ana88 Am o problema cu un fost angajat pe care l-am concediat. Acesta ma suna de pe numar privat si imi vorbeste urat, imi aduce injurii si ma ameninta ca imi va ... (vezi toată discuția)
Plangere pentru jigniri si amenintari ContSters81546 ContSters81546 As dori sa stiu daca si unde pot depune o plangere impotriva amantei sotului (in prezent fost sot), am converastii salvate in e-mail in care aceasta m-a ... (vezi toată discuția)