avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept de lucru pentru un cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept de lucru pentru un cetatean strain

Buna ziua tuturor,

Ma intereseaza sa aflu in ce conditii poate primi drept de lucru sotul meu, care este cetatean strain provenit dintr-o tara ce nu se afla in UE (Asia) si dupa cat timp de la incheierea casatoriei. Ce drepturi are un cetatean strain casatorit cu un cetatean roman si care locuieste pe teritoriul Romaniei.
Sunt convinsa ca exista multe persoane aflate in situatia mea.

Multumesc de ajutor..

Cel mai recent răspuns: mihaelaak , utilizator 09:26, 7 Iunie 2009
Va rog sa studiati urmatoarele acte normative:
- OUG 194/2002, republicata, privind regimul strainilor in Romania (M.O. 201/08.03.2004);
- OUG 56/ 2007, privind incadrarea in munca si detasarea strainilor in Romania (M.O. 424/26.06.2007).
Va multumesc domnule Valeriu Tudor.
O zi buna,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cetatean moldovean anda.i anda.i Buna ziua , va rog imi puteti spune pasii pentru angajarea unei persoane din republica moldova in conditiile in care nu are decat pasaport romanesc iar la ... (vezi toată discuția)
Cim cetatean italian Ank27 Ank27 Buna!Care sunt conditiile necesare de angajare pentru un cetatean italian?Unde as putea sa gasesc actele care sunt necesare?In ce conditii poate lucra cu cim ... (vezi toată discuția)
Angajare cetateni straini - republica moldova marian_bv marian_bv Buna ziua , Va rog sa imi spuneti daca o societate comerciala nou infiintata (actele abia au iesit) poate sa angajeze o persoana din Republica Moldova. ... (vezi toată discuția)