Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept de lucru pentru un cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept de lucru pentru un cetatean strain

Buna ziua tuturor,

Ma intereseaza sa aflu in ce conditii poate primi drept de lucru sotul meu, care este cetatean strain provenit dintr-o tara ce nu se afla in UE (Asia) si dupa cat timp de la incheierea casatoriei. Ce drepturi are un cetatean strain casatorit cu un cetatean roman si care locuieste pe teritoriul Romaniei.
Sunt convinsa ca exista multe persoane aflate in situatia mea.

Multumesc de ajutor..

Va rog sa studiati urmatoarele acte normative:
- OUG 194/2002, republicata, privind regimul strainilor in Romania (M.O. 201/08.03.2004);
- OUG 56/ 2007, privind incadrarea in munca si detasarea strainilor in Romania (M.O. 424/26.06.2007).
Va multumesc domnule Valeriu Tudor.
O zi buna,