Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean moldovean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean moldovean

Buna ziua ,
va rog imi puteti spune pasii pentru angajarea unei persoane din republica moldova in conditiile in care nu are decat pasaport romanesc iar la cetatenie scrie cetatean roman ? ( locieste in Bucuresti cu chirie fara contract de inchiriere )

va multumesc anticipat
Pentru ca sunt multe de spus, va recomand sa consultati OUG 56/20.06.2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei, publicata in M.O. partea I, nr.424/26.06.2007.
Stati putin, ca nu am inteles:
O societate comerciala/institutie publica din Romania doreste sa angajaze, in Romania, o persoana cetatean moldovean, sau cum?
Daca ziceti ca pers. este cetatean roman (conform actelor de stare civila), si angajatorul este tot o persoana juridica romana, este o angajare normala. Ce legatura are Moldova in situatia dvs.?
anda.i a scris:

Buna ziua ,
va rog imi puteti spune pasii pentru angajarea unei persoane din republica moldova in conditiile in care nu are decat pasaport romanesc iar la cetatenie scrie cetatean roman ? ( locieste in Bucuresti cu chirie fara contract de inchiriere )

va multumesc anticipat

Daca este cetatean roman, angajarea se face fara a mai fi nevoie de autorizatia de munca :)