avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean moldovean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean moldovean

Buna ziua ,
va rog imi puteti spune pasii pentru angajarea unei persoane din republica moldova in conditiile in care nu are decat pasaport romanesc iar la cetatenie scrie cetatean roman ? ( locieste in Bucuresti cu chirie fara contract de inchiriere )

va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:24, 16 Iulie 2009
Pentru ca sunt multe de spus, va recomand sa consultati OUG 56/20.06.2007 privind incadrarea in munca si detasarea strainilor pe teritoriul Romaniei, publicata in M.O. partea I, nr.424/26.06.2007.
Stati putin, ca nu am inteles:
O societate comerciala/institutie publica din Romania doreste sa angajaze, in Romania, o persoana cetatean moldovean, sau cum?
Daca ziceti ca pers. este cetatean roman (conform actelor de stare civila), si angajatorul este tot o persoana juridica romana, este o angajare normala. Ce legatura are Moldova in situatia dvs.?
anda.i a scris:

Buna ziua ,
va rog imi puteti spune pasii pentru angajarea unei persoane din republica moldova in conditiile in care nu are decat pasaport romanesc iar la cetatenie scrie cetatean roman ? ( locieste in Bucuresti cu chirie fara contract de inchiriere )

va multumesc anticipat


Daca este cetatean roman, angajarea se face fara a mai fi nevoie de autorizatia de munca :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cetateni straini - republica moldova marian_bv marian_bv Buna ziua , Va rog sa imi spuneti daca o societate comerciala nou infiintata (actele abia au iesit) poate sa angajeze o persoana din Republica Moldova. ... (vezi toată discuția)
Drept de lucru pentru un cetatean strain mihaelaak mihaelaak Buna ziua tuturor, Ma intereseaza sa aflu in ce conditii poate primi drept de lucru sotul meu, care este cetatean strain provenit dintr-o tara ce nu se afla ... (vezi toată discuția)
Vreau sa angajez un cetatean moldovean alsantcalsan alsantcalsan Vreau sa angajez un cetatean moldovean pe o perioada de 2 luni, care ar fi procedura de angajare? Stiu ca cetatenii moldoveni au drept de sedere in Romania ... (vezi toată discuția)