Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

As vrea sa expun urmatoarea situatie pentru a primi raspunsul care sa ma ajute sa o rezolv :
Suntem trei frati,doua fete si un baiat. Fratele este o persoana cu probleme , violenta in comportament si cu antecedente penale si locuieste in casa parintilor. In urma violentelor la care erau supusi parintii mei au fugit efectiv de acasa nereusind sa-si ia cu ei decit hainele. Dupa 9 luni tata a decedat iar mama a ramas sa locuiasca in casa parintilor ei ( decedati) .Ramas singur in toata averea familiei si fara resurse de trai fratele a vindut din gospodarie bunuri si a dat unor persoane straine terenurile agricole in folosinta. Am initiat demersurile pentru succesiune la notariat de doua ori impreuna cu mama si sora mea dar nu a venit.
Dupa moartea tatei, mama a mostenit ( in urma decesului bunicului meu, tatal ei) niste terenuri.
Intrebarile sunt doua : ce putem face pentru a intra in posesia a ceea ce ni se cuvine in urma decesului tatei daca fratele nu vine la notariat ? Daca mama ne poate face un testament mie si surorii mele pe partea ei si daca poate sa ne faca acte pentru ce a mostenit de la tatal ei . multumesc
Buna ziua,
Daca fratele nu vine la notariat, depuneti o actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii.
vi s-a raspuns mai sus - la prima intrebare
la a doua- in principiu da- insa doar dupa decesul mamei veti intra in posesia bunurilor mostenite de mama dvs- si testamentul poate fi atacat.
mai ramane sa dezbateti succesiunea dupa tatal mamei si daca s-a facut, mama dvs va poate face orice fel de act pe bunurile dobandite de aceasta