Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Aducere in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Aducere in instanta

Buna ziua. Daca de un an si 6 luni exista un proces pe rol pentru majorarea pensiei alimentare (pentru un minor) si si pana acum nu s-a finalizat procesul pentru ca datele nu au venit care trebuiau din Germania, eu, care solicit majorarea pensiei alimentare, pot sa cer instantei aducerea in fata instantei a acuzatului printr-un mandat de aducere? Ca el sa dea toate datele de care instanta are nevoie (adresa, loc de munca, salariu, venitul total pe an etc. mentionez, De cand s-a intentat procesul pana la ora actuala respectivul, pe motiv ca are serviciu in germania si isi pierde locul de munca nu a venit niciodata in instanta, nici nu si-a angajat un avocat. S-a judecat in lipsa. De aceea vreau sa stiu daca pot sa solicit aducerea lui sau nu. Si daca pot, care este procedura? Va multumesc :))
Nu exista in procedura civila posibilitatea obligarii paratului de a se prezenta personal,este dreptul acestuia de a-si formula sau nu apararile,de a-si angaja sau nu avocat..
Daca se indeplineste corect procedura de citare, atunci dosarul isi continua parcursul si se judeca, fie ca se prezinta sau nu paratul, acesta neavand o obligatie legala de a se prezenta si neputand fi sanctionat in vreun fel pt aceasta conduita procesuala.