Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit nevoi personale fara garantie
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit nevoi personale fara garantie

Buna.

Am doua credite de nevoi personale, fara garantie, caror valoare totala este cca 65.000 de lei.

Nu am mai achitat de luni ratele, primesc in continuu instiintari si solicitari de la banci sa achit restantele.

Intrebarea mea este ce se poate intampla daca voi ajunge la executare silita cu aceste contracte, neavand in proprietate nici un bun imobiliar, iar la adresa din buletin locuiesc parintii mei, eu stau in chirie la alta adresa.

E posibil ca parintii mei sa fie obligati in vreun fel sa plateasca datoria mea?
Parinti nu pot fi obligati la plata (afara doar de cazul in care au semnat contracte de garantie de plata, fideiusiuni sau altele asemenea), iar pe dvs. va pot urmari silit asupra veniturilor daca aveti salar si servici fix (cu acte), ori asupra depozitelor bancare (la fel, daca exista).
multumesc de raspunsul rapid.
Vor declara scadent anticipat creditul, va vor pretinde toata suma deodata, alaturi de dobanzi, penalizari, comisioane etc.

Vor cesiona creanta catre firme de recuperari si acestia va vor trimite notificari peste notificari, fiind probabil sa incerce si o eventuala executare silita. Daca nu aveti bunuri pe numele dvs si nici venituri nu vor putea recupera suma de bani.

Pe viitor veti figura ca debitor, va va fi imposibil de luat un alt credit etc.

Cam asa se intampla de obicei...