Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plafon cazare salariati aflati in deplasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plafon cazare salariati aflati in deplasare

Un salariat aflat in deplasare in strainatate are dreptul la cazare ,transport si cheltuieli intretinere(diurna),in cazul in care salariatului nu ii este asigurata o suma de bani ptr cazare,deoarece angajatorul ii pune la dispozitie cabina autocamionului pe care lucreaza (fara un acord scris) salariatul are dreptul si la o compensare in privinta cazarii? Care este cuantumul acestei compensari si cum se calculeaza? Salariatul poate deconta aceasta suma pe baza unei declaratii pe propria raspundere asupra sumei care i s ar cuveni prin compensare ?
Multumesc..puteti expune macar varianta ptr deplasare im tara? ...legat de sub. De mai sus consider un drept de la care nu pot renunta cum nici instanta nu poate reveni asupra probatoriului de administrat..in concluzie cu declaratia pe propria raspundere a unei sume acordata ca si compensare ptr cazarea de care nu am avut parte venind cu un exemplu de fact de hotel/zi,inspirat fiind si din codul fiscal,consider ca ajut administrarea si finalitatea rap de expertiza :D
HG 1860/2006 , Anexa
CAP. 4 - Cheltuieli de cazare

ART. 26
(1) Persoana trimisa in delegare intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca si in care nu se poate inapoia la sfarsitul zilei de lucru are dreptul la decontarea cheltuielilor de cazare efectuate, pe baza documentelor justificative, dupa cum urmeaza:
a) in cazul cazarii in structurile de primire turistice, in limita tarifelor practicate in structurile de 2 stele, pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi;
b) in situatii deosebite, rezultate din declaratii pe propria raspundere, in care, ca urmare a imposibilitatii cazarii in structurile de primire turistice de 2 stele sau de confort mai redus, persoana trimisa in delegare a fost cazata in structuri de primire turistice de confort superior, decontarea cheltuielilor de cazare se face in limita tarifelor practicate in structurile de primire turistice de 3 stele pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi.
(2) In cazul in care cazarea s-a facut intr-o structura de primire turistica de confort superior celei de 3 stele, se deconteaza numai 50% din tariful de cazare perceput.

ART. 27
In structurile de primire turistice se includ: hoteluri, moteluri, vile, bungalouri, cabane, campinguri, sate de vacante, pensiuni, popasuri turistice, spatii de campare organizate in gospodariile populatiei destinate prin constructie cazarii.

ART. 28
In situatia in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in conditiile prevazute la art. 26, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei.

Multumesc
freeelis a scris:

HG 1860/2006 , Anexa
CAP. 4 - Cheltuieli de cazare

ART. 26
(1) Persoana trimisa in delegare intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca si in care nu se poate inapoia la sfarsitul zilei de lucru are dreptul la decontarea cheltuielilor de cazare efectuate, pe baza documentelor justificative, dupa cum urmeaza:
a) in cazul cazarii in structurile de primire turistice, in limita tarifelor practicate in structurile de 2 stele, pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi;
b) in situatii deosebite, rezultate din declaratii pe propria raspundere, in care, ca urmare a imposibilitatii cazarii in structurile de primire turistice de 2 stele sau de confort mai redus, persoana trimisa in delegare a fost cazata in structuri de primire turistice de confort superior, decontarea cheltuielilor de cazare se face in limita tarifelor practicate in structurile de primire turistice de 3 stele pentru o camera cu pat individual sau, in cazul in care unitatea nu dispune de o astfel de camera, pentru o camera cu doua paturi.
(2) In cazul in care cazarea s-a facut intr-o structura de primire turistica de confort superior celei de 3 stele, se deconteaza numai 50% din tariful de cazare perceput.

ART. 27
In structurile de primire turistice se includ: hoteluri, moteluri, vile, bungalouri, cabane, campinguri, sate de vacante, pensiuni, popasuri turistice, spatii de campare organizate in gospodariile populatiei destinate prin constructie cazarii.

ART. 28
In situatia in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in conditiile prevazute la art. 26, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei.

Aici se aplica regula pentru sectorul privat de 2.5 ori plafonul stabilit pentruinstitutiile publice?