Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doi asociati pe firma si unul decedeaza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doi asociati pe firma si unul decedeaza

As dori sa stiu, daca sunt doi asociati pe firma si unul decedeaza, mostenitorii mostenesc partea celui decedat?
Da. Mostenitorii moștenesc părțile sociale deținute de asociat iar daca actul constitutiv prevede ca societatea poate continua activitatea cu aceștia , mostenitorii pot opta pentru a ramane in societate daca nu vor ceda părțile social celuilalt asociat bineînțeles cu titlu oneros sau in caz contrar societatea își va înceta activitatea.
Multumesc frumos!