Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Curs euro factura intracomunitara+plata
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Curs euro factura intracomunitara+plata

Buna ziua,
factura intracomunitara se inregistreaza la cursul euro al BNR din ziua respectiva sau ziua anterioara?
plata facturii intracomunitare prin banca se face la cursul facturii sau cursul euro din ziua anterioara platii?
Va multumesc!
Factura se inreg. la cursul valabil pentru ziua respectiva (publicat de BNR in ziua anterioara).
Plata se face la cursul valabil din data platii. Pentru diferente inregistrati diferente de curs valutar.