avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Curs euro factura intracomunitara+plata
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Curs euro factura intracomunitara+plata

Buna ziua,
factura intracomunitara se inregistreaza la cursul euro al BNR din ziua respectiva sau ziua anterioara?
plata facturii intracomunitare prin banca se face la cursul facturii sau cursul euro din ziua anterioara platii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 12:16, 5 Ianuarie 2015
Factura se inreg. la cursul valabil pentru ziua respectiva (publicat de BNR in ziua anterioara).
Plata se face la cursul valabil din data platii. Pentru diferente inregistrati diferente de curs valutar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare factura euro diaana diaana factura primita in euro o inregistrez la cursul bnr al zilei chiar daca plata o sa o fac la cursul altei banci comerciale? (vezi toată discuția)
Facturi externe barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd Ma poate ajuta cineva spunindu-mi : 1)-,[b]la ce curs valutar [/b]trebuie sa calculez facturile externe platite cash ? : -la cursul valutar ... (vezi toată discuția)
Plata in lei, contravaloare in euro - la ce curs se echivaleaza? eagle_free eagle_free Buna ziua, Am si eu o problema cu o plata in lei pentru contravaloarea unei sume datorate in euro, efectuata in baza urmatoarei clauze din ... (vezi toată discuția)