Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot cumpara o casa si teren cu semnatura si martori la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot cumpara o casa si teren cu semnatura si martori la primaria comunei?

Familia care vinde casa si terenul a cumparat la rându-i pe baza de semnatura si martori. Nu cred ca au trecut pe la notar. Este inscris in registrul agricol, are contract pe numele lui la gaze si energie electrica. Deci ii sunt recunoscute drepturile de propietar. Nu are facut cadastru pe teren si casa . Nu vrea sa-l faca fiindca considera ca trebuie sa adauge casei o suma suplimentara la pret si nu va mai putea vinde. Poate nici nu dispune de plata cadastrului. În definitiv mi se poate recunoaste o cumparare de casa si teren fara cadastru ? Şi se permite semnarea unor hârtii de înstrainare propietate si primirea de bani , la primaria comunei ? Vă multumesc.
Nicio situație nu este fără ieșire.....