Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

buna seara. Sunt angajata in Italia cu contract de munca ,de sarbatori am venit in Romania unde din pacate m-am inbolnavit ,,mi-am rupt piciorul ,,.
Cine poate sa-mi dea concediul medical de care are nevoie firma italiana, si de ce acte este nevoie pentru eliberarea lui ???????
va rog daca poate cineva sa-mi raspunda
multumesc!!!!!!!!!!!
Aveti card de sanatate european. In baza lui, ca asigurat in Italia, beneficiati de tratament in Romania si de concediu medical. Banii se tranfera intre Casele de Sanatate ale celor doua tari.

Ca atare, odata internata in spital, acestea stiu care-i procedura ca ele au si facut-o.
Iulian MANEA, Contabil
concediul se poate elibera de medicul de familie roman pe baza cardului European ???????