Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Asigurare medicală în Slovacia
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Asigurare medicală în Slovacia

Buna!sunt sofer de camion cu contract de munca in Slovacia cu sediul in Italia,acum 3 luni am suferit un accident de muncă in Germania ,la o descarcare a cazut un palet peste mine si mi.am rupt piciorul. Am stat o luna in spital ,mi s.au facut toate procedurile ,nu am platit nimic deoarece am avut card de sanatate european...problema e ca m.am interesat si inca nu s.a platit spitalizarea,cat credeți ca ar dura sa plateasca asigurarea ?si pana acum nu am primit nici un ban pe concediul medical,cine plateste Asigurarea sau angajatorul?ar mai fi o alta problema,as vrea sa ii dau in judecata..de unde pot sa imi caut un avocat?din Slovacia sau Italia?Multumesc!
Inteleg ca sunteti angajat, direct, la o firma italiana cu CIM in Slovacia si nu printr-o firma romaneasca de plasare forta de munca, caz in care nu beneficiati de prevederile din legislatia romaneasca.
Daca AM s-a petrecut pe teritoriul german, la o firma germana, cercetarea evenimentului produs se face de catre institutia teritoriala care se ocupa de ssm in Germania, cu respectarea legislatiei germane. La cercetare, in mod normal, ar trebui sa participe si reperezentanti ai firmei italiene si ai firmei pentru care lucrati in Slovacia.
Concediul medical trebuie depus la firma care face platile, presupun ca cea din Slovacia (care probabil va inregistra si AM), iar modul de plata este cel prevazut in legislatia slovaca, presupun ca dintr-un fond unic national pentru AM si BP la care contribuie obligatoriu toti angajatorii.
Spitalizarea ar trebui platitia tot din fondul mentionat mai sus sau de catre firma de asigurari emitatoare a cardului european de sanatate. Nu cunosc legislatia locala.
Avocatul pe care il veti contacta este bine sa fie roman cu practica in tara in care activeaza firma pe care doriti sa o actionati in judecata. Gasiti adrese pe internet. Puteti solicita sprijinul ambasadei/ consulatului Romaniei in Slovacia/ Italia/ Germania pentru a intra in posesia documentelor utile (medicale, de cercetare eveniment, de inregistrare eveniment produs, etc.). Adresa o gasiti pe internet.
Pentru a deschide actiune in instanta aveti nevoie de procesul verbal de cercetare AM si de documentul de inregistrare AM de catre firma. In conditiile in care in PV sunt retinute anumite responsabilitati pentru producerea evenimentului, in sarcina dvs., sansele de a primi daune materiale si/ sau daune morale sunt minime.