Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Pe un titlu de proprietate pentru 1,40 Ha teren arabil,situat la cca.150Km de Bucuresti,sunt trecuti doi coproprietari " A" si "B".Amandoi coproprietarii au decedat.
Mostenitoarele coproprietarului "A",sa le numim "a1" si "a2"(doua surori),locuiesc in apropierea terenului, au facut succesiunea dupa "A" si doresc iesirea din indiviziune.
Mostenitorii coproprietarului "B"(5 la numar),sa-i numim "b1',"b2"......"b5"(nepoti),locuiesc in Bucuresti,nu au facut succesiunea dupa "B" si nu doresc sa ccopereze pentru iesirea din indiviziune.
Cum procedeaza mostenitoarele "a1"si "a2" pentru a intra in posesia partii de teren ce li se cuvin(0,70 Ha),in vederea intabularii si vanzarii.
Daca nu va înțelegeti intre Dvs, Adresati-va instantei cu o astfel de cerere.