Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza termenul de 25 de zile pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza termenul de 25 de zile pentru depunerea intampinarii?

am primit acasa de la judecatorie niste hartii di care reiese ca am fost data in judecata iar in aceste hartii mi se spune ca trebuie sa depun intampinare in termen de 25 de zile,intrebarea mea este 25 de zile lucratoare sau sarbatorile si zilele de sambata si duminica nu se pun? am primit acele hartii pe 16 decembrie pana cand ar trebui sa depun intampinare?
Nu este vorba de zile lucratoare ,ci calendaristice.
Termenul se calculeaza potrivit disp.art.181 din noul cod de proc.civ.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Daca data stampilei de la destinatar( la dvs.) este 16 dec.2014, atunci ultima zi de depunere este 12 ian.2015.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
daca nu depun intampinare in acele 25 de zile oricum dosarul va primi un termen de judecata voi primi citatie si eu atunci nu mai pot sa ma apar daca nu am depus intampinare sau pot sa ma prezint atunci si ma poate apara un avocat.Pot cere la primul termen sa-mi angajez aparator .in comunicarea primita se spune ca daca n-am depus intimpinare nu mai pot depune apoi nimic
În comunicarea primită de la instanță scrie că trebuie să depuneți întâmpinarea în termenul fixat de instanță sub sancțiunea decăderii din dreptul de a mai propune probe și de a mai invoca excepții care nu sunt de ordine publică. Trebuie să încercați să trimiteți întâmpinarea acum, în săptămâna care v-a mai rămas.
Buna seara am un proces și nu inteleg ce imi spune pe portal.07.03.2018
Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pt.împlinirea termenului de 25 zile pt.formularea întâmpinării -termen administrativ, fără citarea părţilor, la data de 07.03.2018
Document:

Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen administrativ, fără prezenţa părţilor, în vederea comunicării acţiunii şi a înscrisurilor, cu menţiunea de a depune întâmpinare. Emite adresă la BEJ pentru a comunica dosarul de executare.
Document: 07.03.2018
Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: pt.împlinirea termenului de 25 zile pt.formularea întâmpinării -termen administrativ, fără citarea părţilor, la data de 07.03.2018
Document:

Ora estimata: 9:00
Complet: C11 civil Adm
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Acordă termen administrativ, fără prezenţa părţilor, în vederea comunicării acţiunii şi a înscrisurilor, cu menţiunea de a depune întâmpinare. Emite adresă la BEJ pentru a comunica dosarul de executare.
Document:
Buna seara!
Sunt procedurile prealabile obligatorii pe Noul Cod Civil, pana la primul termen de judecata ce se va da cu citarea partilor.
I s-a trimis cererea de chemare in judecata (contestatie la executare?) intimatului, iar acesta e obligat sa depuna intampinare (apararile celui chemat in judecata).