Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

din somaj am trecut in concediu medical pentru ca am nascut si as vrea sa stiu cu cat se plateste acest concediu daca am avut somaj 250 de lei
@barlica

1. Care a fost prima luna de somaj? Ce indemnizatie ati primit pe luna respectiva?
2. De ce aveti concediu de maternitate doar pana pe 2 februarie? Acesta are 126 de zile calendaristice, daca l-ati inceput abia pe 5 decembrie 2014, mai puteti prelungi perioada de suspendare a somajului cu zilele ramase pana la 126.

@dusp

1. Precizati data inceperii concediului medical (cumva 9 decembrie?)
2. Indemnizatia de concediu medical din noiembrie a fost inclusa in totalul veniturilor pe 6 luni anterioare? Daca nu, precizati valoarea acesteia.
3. Care este valoarea indemnizatiei de concediu de odihna pe cele 3 zile din decembrie? Daca nu o stiti, precizati salariul de incadrare si veniturile realizate pe fiecare luna separat din cele 6 luni anterioare.
ana-cer, moderator
august prima luna de somaj si am primit 250 de lei dar nu mai vreau sa imi iau alte zile de concediu,decat pe astea
@barlica:

Calcul indemnizatie CM
zile venituri
total 6 luni anterioare: 85 zile 1000 lei
media zilnica = 1000 : 85 = 11.76 lei/zi
Indemnizatia CM = 20 zile decembrie x 11,76 x 85% = 200 lei

FLUTURAS decembrie 2014

Total zile lucratoare/luna = 20
CM FNUASS 20 zile = 200
Venit Brut = 200
CAS = 84
Somaj = 0
CASS = 0
Impozit = 0
Salariu net = 200 - 84 = 116 lei