Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimarea primei cereri de chemare in judecata, efecte ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimarea primei cereri de chemare in judecata, efecte pe care le produce fata de cea doua cerere

buna seara,sunt din ,am inaintat proces de divort si am primul termen in luna februarie, dar pe citatie scrie ca se va pune in discutie exceptia perimarii.Mentionez ca am mai avut si anul trecut depusa o actiune tot pt acelasi divort,dar intre timp ne-am impacat,neanuntand instanta. Ce inseamna exceptia perimarii? la ce sa ma astept? imi va ingreuna procesul de divort?Va multumesc tare mult!
Buna ziua, cele doua nr de dosar Nu coincid.Citatia de acum - cea care are mentiunea cu exceptia perimarii-care imi cere sa ma prezint in februarie ,are nr de dosar de la cel abandonat in 2013 , insa dosarul de acum are un alt numar. Ce trebuie sa fac ? Imi va ingreuna procesul? Posibil sa platesc vreo amenda pt acel abandon al procesului ?Va multumesc !
myo, utilizator
cel cu perimarea se va perima.dar vei continua divortul cu cel de al doilea. primul nu impiedica pe al doilea.

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Procesul care se va perima nu împiedică desfășurarea celui de al doilea proces. Nu veți fi amendată și nici nu este necesar să vă prezentați la termenul la care se va discuta perimarea. Ocupați-vă liniștită de cel de al doilea proces.