Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE CU PROBLEME
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE CU PROBLEME

Buna ziua! Mi-am dat demisia dintr-o firma luandu-mi banii cuveniti (garantie,concediu si salariu) din incasari, deoarece au fost alti angajati care au plecat si nu le-a dat nimic. Acu sefu m-a sunat ca face plangere penala. Ce pot face si cum ma pot apara? Multumesc!!
Sesizarea la ITM nu va ajuta sa scapati de plangerea penala facuta de catre fostul dvs angajator.
ITM-ul va constata doar faptul ca nu vi s-au platit salariile, nu poate sa-l oblige pe angajator sa le plateasca. Si dupa cum ati postat,drepturile banesti vi i-ati oprit din incasari ...
Nici angajatorul nu poate sa va retina din salariu fara o hotarare judecatoresca nici dvs. nu puteti sa va faceti singur dreptate retinand din banii incasati de la clienti, ca salariat al firmei. Amandoua faptele sunt incriminate de lege.
Din ce scrieti, pare ca ati fost angajat gestionar. Fapta dvs se incadreaza la:
ART. 215^1 Cod Penal
Delapidarea
Însuşirea, folosirea sau traficarea, de către un funcţionar, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.
În cazul în care delapidarea a avut consecinţe deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Sfatul meu este sa inapoiati banii repejor angajatorului, apoi sa va adresati cu o cerere de chemare in judecata a acestuia pentru a va recupera drepturile salariale restante.
pakos a scris:

Din ce scrieti, pare ca ati fost angajat gestionar. Fapta dvs se incadreaza la:
ART. 215^1 Cod Penal
Delapidarea
Însuşirea, folosirea sau traficarea, de către un funcţionar, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.
În cazul în care delapidarea a avut consecinţe deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Sfatul meu este sa inapoiati banii repejor angajatorului, apoi sa va adresati cu o cerere de chemare in judecata a acestuia pentru a va recupera drepturile salariale restante.

Angajatorul are tot dreptul sa-si recupereze bani, si dv. aveti dreptul sa va recuperati bani.
Va rog frumos urmati sfatul lui @pakos, mergeti la societate, poate rezolvati conflictul pe cale amiabila.
Succes.
Neata! Au plecat si altii la fel ca mine si nu au patit nimic,dar au fost care au plecat si nu au mai primit nici un leu cu tot cu sesizari la ITM. Ce declaratie as putea da la politie in favoarea mea!! Nu am luat decat drepturile mele repet! Multumesc!!