Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Gresit numele in carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Gresit numele in carte funciara

Buna ziua ,acum am observat ca numele meu este gresit scris in cartea funciara ,lipseste ultima litera .Terenul respectiv ,am primit prin sentinta judecatoresca inca in anul 2004 ,cum pot corecta numele ?
La notar sau la judecatoria respectiva ?
va multumesc anticipat
ili47, utilizator
In sentinta este numele corect? Daca este numele corect trecut in sentinta se face copie legalizata dupa Cartea dvs de identitate, sentinta si mergeti si depuneti la OCPI BCPI competent cerere de indreptare a erorii materiale in CF. Daca numele este trecut grsit in sentinta mergeti la judecatorie si apoi la OCPI BCPI competent.
Daca in sentinta numele este scris gresit solicitati judecatoriei indreptarea erorii, dupa care mergeti la cartea funciara.
Multumesc pentru raspunsuri,in sentinta este gresita ,cum ma adresez Judecatoriei ? personal sau obligatotoriu prin avocat ?
ili47, utilizator
Personal puteti. Este o indreptare de eroare materiala.Faceti o cerere si o depuneti la grefa.
Potrivit art. 53 alin. (1) din Legea nr. 7/1996, erorile materiale savarsite cu prilejul inscrierilor sau radierilor se pot indrepta prin incheiere motivata, de catre registratorul de la biroul teritorial, la cerere sau din oficiu, cu comunicarea acesteia persoanei interesate.
Asadar, textul precitat vizeaza greseli materiale in legatura cu numele proprietarilor, numerele topografice sau cadastrale si adresa de situare a imobilelor, erori care nu afecteaza fondul dreptului, astfel incat, pe acest temei, nu se poate cere intabularea sau radierea unui drept, respectiv rectificarea cartii funciare.