Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este data reala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este data reala?

Buna ziua.Sotul meu este la penitenciar,judecatorul i-a dat data comisiei pe 19.02.2015,dar comisia a zis ca urmatoarea comisie o are in mai,care din astea doua date se ia in considerare?
la care judecator va referiti ?
la judecatorul de supraveghere in ceea ce priveste regimul de executare sau la cel de la judecatorie in ceea ce priveste liberarea conditionata ?
daca va referiti la judecatorul de la instanta in ceea ce priveste liberarea conditionata atunci termenul la care va fi reanalizat de comisia din cadrul penitenciarului la data stabilita de judecator.
chiar si daca va refereati la judecatorul de supraveghere din cadrul penitenciarului in ceea ce priveste regimul de executare tot data stabilita de judecator era cea a reanalizarii.
important este ca hotararea instantei referitoare la termenul de reiterare sa fie definitiva .
doberv, utilizator
Revin la intrebarea de mai sus.Deci prima oara judecatorul de supravegere in noiembrie a hotarat data urmatoarei comisii in februarie,dupa o saptamana sotul meu a avut comisie de drept de atunci si i s-a fixat urmatoarea comisie in mai,dupa care a facut contestatie si a ajuns dinou la judecatorul de supraveghere care a mentinut data comisiei in mai,spunand ca cea din februarie a fost o eroare de materie.Ce se poate face in acest caz?Se poate ataca cumva,adica gresim si nu ne poate trage nimeni la raspundere?
vorbim doar de o gresala de termen.
probabil ca dvs va referiti la regimul de executare si nu la liberarea conditionata.
poate contesta incheierea judecatorului la judecatorie.