Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces mostenire

Sora mea a murit in urma cu trei ani .Nu a avut copii cu sotul sau care are doi sau trei copii din alta casatorie.Sotul ei care n-a deschis succesiunea la timp, ne cheama la tribunal pe mine si pe o alta sora si pe inca patru copii ai altei surori a mea decedata si ea, pentru judecarea succesiunii.Eu nu pot si nici nu vreau sa merg la tribunal(am 86 de ani).Nici nu am bani sa merg la notar sa fac declaratie de renuntarea mostenirii pe care nu o doresc.
Daca nu ma prezint la tribunal ,fiind in alt oras ,se poate judeca in lipsa mea?Nu ma intereseaza mostenirea!
bebed, utilizator
Părțile într-un litigiu civil nu sunt obligate să se prezinte în fața instanței. Aceasta poate pronunța o hotărâre și în lipsa lor.