Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!
Va supun atentiei urmatoarele aspecte:
Parintii mei au decedat, tata in urma cu 15 ani iar mama acum o luna. Eu nu mai am frati. Dupa moartea tatalui eu am renuntat la partea mea in favoarea mamei.
Acum doresc sa deschid succesiunea si sa renunt eu in favoarea fiului meu major. Este posibil acest lucru?
Buna ziua,

Nu este posibil acest lucru.

Dvs. sunteti mostenitoarea mamei si nu fiul dvs.

Fiul va mosteneste pe dvs. , dar numai dupa ce decedati.

Puteti sa acceptati mostenirea si ulterior sa vindeti sau sa donati fiului dvs. major.
Multumesc pentru raspuns!
Va rog sa-mi spuneti cum se poate face donarea si ce costuri implica.