Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diminuare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diminuare salariu

Buna ziua, exista o posibilitate de aparare in situatia in care angajat fiind cu contract de munca pt un job part time angajatorul iti reduce sistematic si lunar retributia initiala obligandu-te la semnarea actelor adiţionale de diminuare? Scuza acestuia este nerentabilitatea firmei.Multumesc
O solutie ar fi nesemnarea acelor acte aditionale.
Dacă nu semnăm suntem invitaţi să ne cerem lichidarea. de aceea am vrea ,noi angajaţii, să ştim ce drepturi avem. Din data de 9.12.2014 suntem plătiţi pt o ora lucrătoare luni-vineri deşi nu am semnat nimic, nici condică de prezenţă nici nu suntem solicitaţi să ne prezentăm la serviciu datorită schimbării sediului firmei şi nefinalizării acestei acţiuni de care, în fapt ,noi, ca angajaţi nu suntem răspunzători.
Sesizati ITM-ul si ANAF - Directia Antifrauda