Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi gresite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi gresite

Am achiziotionat un soft de facturare in octombrie anul trecut.
Dupa 8 luni am sesizat ca din cele cateva sute de facturi cateva zeci au data de expediere gresita.

Softul la refacturare nu modifica automat data de expeditie a facturii ci ramane data de expeditie de pe factura emisa anterior aspect care nu a fost observat in mod umitor de contabilul meu si nici de contabilul firmelor la care am dat aceste facturi.

Ce pot face in acest caz?
Data de expediere e importanta cind trebuie dovedita ... expedierea ;)( litigii, neplata etc) .Daca nu ati avut asemenea necazuri , nu e o mare problema acea necorelare intre date. Puteti face o nota interna , sa explicati ce s-a intimplat, si cind ati constatat erorile , sa ramina la contabilitate pentru posteritate.: stiu eu, ceva de genul : in data de ..., subsemantul in calitate de ...am constatat ca ... si am stabilit urmatoarele masuri :.... , care se vor aplica de catre ... in vederea remedierii rapide a necorelarii respective. Si , apoi, o hirtie din partea firmei de soft ca au remediat eroarea, anexata la acea nota interna .
Daca totusi, vreti sa fiti linistiti, modificati pe facturi data expeditiei si rugati si clientii sa faca la fel.Puneti o stampila si o semnatura, impreuna cu explicatia de rigoare si eu zic ca este ok.
Va multumesc tuturor!
M-am mai linistit...