avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 126 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate pune poprire pe alocatia copilului?
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate pune poprire pe alocatia copilului?

Am primit un email de la raiffeisen "Va informam ca in data de 06.01.2015 s-a instituit pe conturile dumneavoastra poprirea dispusa de catre PRIMARIA MUNICIPIULUI xxxxxxx, cu numar dosar CNP primita de Raiffeisen Bank prin scrisoarea de instiintare 8XXXXXX la data de 23.12.2014 in suma de 500 RON."
Deocamdata sotul nu a reusit sa ajunga la primarie pentru a vedea de unde aaceasta poprire.....pe contul de BT unde trebuia sa primim alocatia copilului se pare ca avem si acolo poprire se poate?
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 12:37, 16 Aprilie 2015
1. Legea nr.61/1993 privind alocatia de stat pentru copii
Art. 8
Alocatia de stat pentru copii nu este impozabila si nu poate fi urmarita silit decat in vederea recuperarii sumelor platite necuvenit cu acest titlu.

2. Codul de procedura civila
art.728
....
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

3. Prin urmare, alocatia de stat pentru copil nu poate fi supusa executarii silite.
După cum rezulta și din adresa, nu pe alocație s-a instituit poprirea, ci pe cont. Ca în cont va intra și alocatia, e cu totul altceva.
Vedeți întâi pt ce datorati banii.
Buna ziua.......ce scrie in lege suna bine dar in practica e altfel : am o poprire pe contul curent in Raiff.unde imi intra si alocatiile celor 2 copii (2 luni si 13 ani). Raiff. mi-a poprit si mi-a si virat banii mai departe catre executor din alocatie....e legal ?
NUUUU !!....si totusi se practica.... Am sunat la banca si imi zice ca nu pot recupera banii virati catre executor ...ce pot sa fac ?
Puteți să solicitați banii de la bancă, au făcut o ilegalitate.

Plângere la OPC sau plângerea penală, împotriva băncii, ar fi o soluție.

Banca respectivă are o manieră proprie de interpretare a legii , unică în sistemul bancar.

Ei nu țin cont de faptul că și terțul poprit trebuie să respecte legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire indemnizatie crestere copil plasttech plasttech Buna ziua Intrucat nu am mai platit rata la o banca am primit de la un executor judecatoresc cererea de poprire pt toate conturile mele. Eu nu am decat unul ... (vezi toată discuția)
Firma kruk a executat silit contul mamei in care se aflau alocatiile copilului pe 34 de luni ! ludo71ok ludo71ok Buna seara, Am obtinut custodia exclusiva a copilului meu in varsta de 7 ani din luna noiembrie 2016,mama refuza sa plateasca pensie alimentara are o restanta ... (vezi toată discuția)
Poprire banca 30% din salariu fara luarea in considerare a obligatiei de plata pensie de intretinere minor mimzy mimzy Buna ziua Problema mea in momentul de fata este banca...sotul meu are o poprire pe salar (executare silita)din care banca ii trage 30%. ......el trebuie sa ... (vezi toată discuția)