Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Urmărirea şi recuperarea pagubelor constatate la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Urmărirea şi recuperarea pagubelor constatate la inventar

Buna seara !
Va rog sa imispuneti
cum se fac urmărirea
şi recuperarea pagubelor
constatate de comisia de inventariere ?
Prin identificarea persoanelor responsabile si actionarea lor in instanta
1. - Recuperarea prejudiciului se va face si pe cale amiabila ?...
in baza acordului scris al angajatorului si salariatului,
incheiat conform art. 254 din Codul muncii republicat,
partile semnatare putand stabili de comun acord modalitatile de executare ?

2. - La constatarea unei pagube in gestiune,
persoana raspunzatoare poate sa-si ia un angajament scris
pentru acoperirea acesteia, angajamentul scris constituind titlu executoriu ?

In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba
din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului,
printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei,
recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor,
intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii. Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor nu poate fi mai mare
decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

3. - insa, pentru diferenta ce depaseste cele 5 salarii,
va trebui ca institutia sa se adresa instantei de judecata
(conform art. 254 alin 1 din Codul muncii republicat,
coroborat cu art. 169 alin 2 din acelasi act normativ) ?
sau
4. - din start, se va formula cerere de chemare in judecata
pentru angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului/salariatilor vinovati
pentru intregul prejudiciu ?
fara a se lua in calcul punctele 1 - 3 ?

Paguba in gestiune a fost cauzata de 3 gestionari
care au o gestiune comuna.
Institutia publica nu le-a solicitat garantie.

5. Care va fi raspunderea ?
5.1. - cei 3 gestionari vor raspunde integral,
fiecare in masura in care a contribuit la producerea pagubei ?
sau
5.2. - dar daca nu se poate determina masura in care fiecare a contribuit
la producerea pagubei, despagubirea se repartizeaza intre cei in cauza
proportional cu castigul mediu al fiecaruia pe ultimele 3 luni;
in cazul pagubei constatate intr-o gestiune in care
manipularea bunurilor se face in colectiv de mai multi angajati,
fara predare de gestiune intre acestia,
despagubirea se repartizeaza si proportional cu timpul lucrat de fiecare,
de la ultima inventariere, in gestiunea in care s-a produs paguba
(art. 27 din Legea 22/1969 ).
Se va lua in calcul pct.5.2. - in cazul de fata ?
Sunteti documentat, mai ramane sa aplicati !
Este bine ce am concluzionat ?
Este corect sa se procedeze
in modul prezentat mai sus ?