Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Prelungire contract RCS-RDS
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Prelungire contract RCS-RDS

Buna ziua!
va supun atentiei modalitatea prin care RCS-RDS prelungeste contractele clientilor.
nu stiu cat de legala este aceasta practica.

deci, avem asa:
pe acelasi cod de abonat avem contract(e) pentru 4 servicii: TV, NET, Tel Fix si Digi Mobil incheiat in anul 2014 (exemplu).
acum sa zicem ca vreau sa-mi iau telefon in cadrul serviciului Digi Mobil. desi acest serviciu poate functiona independent de celelalte servicii nefiind conditionat tehnic de acestea, RDS imi prelungeste contractul pentru toate serviciile:

\" achizitionarea serviciilor/telefoanelor mobile si acordarea reducerilor promotionale in conditiie prezentei oferte se realizeaza cu prelungirea tuturor serviciilor care formeaza obiectul contractului.\"
acest lucru e prevazut in toate actele aditionale incheiate din vara lui 2014 pana in prezent intre RCS-RDS si clientii sai.

chiar daca am incheiat initial contract pt 3 servicii fixe (net+tv+tel fix) si ulterior am incheiat contract si pt telefonie mobila care ulterior a fost modificat prin act aditional la contractarea unui numar de telefon suplimentar, m-am trezit cu contractul prelungit pentru toate serviciile! prelungirea s-a facut in baza actului aditional.

la orice modificare a contractului (achizitie servicii suplimentare, modificari abonamente) apare aceasta prevedere in actul aditional.

momentan nu am probleme cu furnizorul de servicii dar nu mi se pare legala aceasta practica.
gabriel_gavrila, utilizator
probabil ca oferta are in vedere prelungirea duratei contractelor respective. daca nu sunteti de acord cu acesti termeni va puteti alege alt furnizor.
intrebam daca este legala aceasta practica.

posibilitatea de a alege alt furnizor e mai mault sau mai putin viabila.