Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Bună ziua! Sunt însarcinată în trei luni si în prezent sunt studentă la master pana in martie și sunt studenta si la a doua facultate. Vreau sa intreb dacă din martie cand termin masterul pana cand o sa nasc trebuie sa ma angajez sau mi se poate oferi indemnizate si de la a doua facultate? Vă multumesc frumos!
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sunteti studenta la zi (indiferent daca la una sau mai multe forme de invatamant) veti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. - Indemnizatia pentru CCC nu se acorda de catre facultate ci de catre Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).
- Actele necesare se depun la Primaria de care apartineti cu domiciliul sau cu resedinta (cu viza de flotant).
- Tot de la Primarie procurati si lista cu actele necesare in situatia dvs.
Vă mulțumesc frumos, pentru răspuns!