Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul intr-o proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul intr-o proprietate

Sarutmana,Bunaziua
Speta
In urma dezbaterii unei succesiuni imi revin dreptul (25%)intr-un apartament detinut de defuncta mea sora. Respctivul ce detine (75%)intentioneaza sa vanda aceasta proprietate !Am inregistrat la circa financiara,rol fiscal(am solicitat impartirea legala a platii impozitului si inscrierea dreptului asupra propietatii cu 2 proprietarii(spargerea rolui fiscal).
Intrebarii :

Ma poate obliga(instanta judecatoreasca)sa vand si eu ?
Poate face vanzarea fara a fi instiintat ?

Nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune. Dansul poate vinde cota lui si sa ramaneti cu altcineva in indiviziune. Dar va poate actiona in instanta pentru iesire din indiviziune si instanta poate sa decida vanzarea la licitatie.
Daca este apartament, care este avantajul dvs. daca aveti 25%? Puteti sa-i platiti cumnatului diferenta de 75% si sa ramaneti proprietar pe tot apartamentul sau sa fiti de acord cu vanzarea si sa luati bani pe partea dvs.Nu va avantajeaza de loc sa nu fiti de acord cu vanzarea si da instanta va poate obliga la vanzare daca nu se poate face iesire din indiviziune.