Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test adn?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test adn?

buna ziua,am o problema pe care as dori sa o rezolv intrucad n as dori ca fica mea sa auda cnd va creste.........mama prietenul meu(santem impreuna de 9 ani) spune in stanga si in dreapta ca fiica mea nu e fata fiului ei,ca e o bastarda(si altele,am ajuns cu ea si la politie) eu as vrea sa inchei aceasta poveste si as dori sa stiu cum pot face
pot sa o dau in judecata intrcat sa plateasca ea testul adn?
daca da cum trebuie sa procedez?
Daca copilul este recunoscut in certificatul de nastere nu stiu daca ar merge un proces de recunoastere.As zice ca nu.

Insa o puteti da in judecata pe ea pt calomnie si s-ar ajunge la un test ADN as spune.
Denigrarea la care sunteti supusa atat dvs cat si copilul va da acest drept.
Ar trebui sa va angajati avocat deoarece singura ati putea avea anumite probleme de ordoin procedural
Cheltuielile de judecata le-ar suferi persoana care face calomnia.

avocat Claudiu Lascoschi
vic-tori a scris:

buna ziua,am o problema pe care as dori sa o rezolv intrucad n as dori ca fica mea sa auda cnd va creste.........mama prietenul meu(santem impreuna de 9 ani) spune in stanga si in dreapta ca fiica mea nu e fata fiului ei,ca e o bastarda(si altele,am ajuns cu ea si la politie) eu as vrea sa inchei aceasta poveste si as dori sa stiu cum pot face
pot sa o dau in judecata intrcat sa plateasca ea testul adn?
daca da cum trebuie sa procedez?

Consider ca este pe posibil ,pe banii dvs.,la cerere, sa i se faca un test ADN copilului.In functie de rezultatul acestuia si de cele ce vor urma ati putea alege calea juridica pe care sa o urmati.
Se poate vorbi de un test ADN fara proces, dar in acest caz cum se stabileste daca tatal este sau nu respectivul daca nu da mostre?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate vorbi de un test ADN fara proces, dar in acest caz cum se stabileste daca tatal este sau nu respectivul daca nu da mostre?

Tatal si mama de comun acord dau probe si platesc contravaloarea testului.Iata ca se poate stimate d-le avocat !
si eu cumtrebuie sa procedez?
sa o dau in judecata pt calomnie apoi sa ii fac testul fetei?
daca il voi plati eu imi voi recupera apoi bani ?
spuneti mi cum se poate face