avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test adn?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test adn?

buna ziua,am o problema pe care as dori sa o rezolv intrucad n as dori ca fica mea sa auda cnd va creste.........mama prietenul meu(santem impreuna de 9 ani) spune in stanga si in dreapta ca fiica mea nu e fata fiului ei,ca e o bastarda(si altele,am ajuns cu ea si la politie) eu as vrea sa inchei aceasta poveste si as dori sa stiu cum pot face
pot sa o dau in judecata intrcat sa plateasca ea testul adn?
daca da cum trebuie sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:46, 12 Iunie 2009
Daca copilul este recunoscut in certificatul de nastere nu stiu daca ar merge un proces de recunoastere.As zice ca nu.

Insa o puteti da in judecata pe ea pt calomnie si s-ar ajunge la un test ADN as spune.
Denigrarea la care sunteti supusa atat dvs cat si copilul va da acest drept.
Ar trebui sa va angajati avocat deoarece singura ati putea avea anumite probleme de ordoin procedural
Cheltuielile de judecata le-ar suferi persoana care face calomnia.

avocat Claudiu Lascoschi
vic-tori a scris:

buna ziua,am o problema pe care as dori sa o rezolv intrucad n as dori ca fica mea sa auda cnd va creste.........mama prietenul meu(santem impreuna de 9 ani) spune in stanga si in dreapta ca fiica mea nu e fata fiului ei,ca e o bastarda(si altele,am ajuns cu ea si la politie) eu as vrea sa inchei aceasta poveste si as dori sa stiu cum pot face
pot sa o dau in judecata intrcat sa plateasca ea testul adn?
daca da cum trebuie sa procedez?

Consider ca este pe posibil ,pe banii dvs.,la cerere, sa i se faca un test ADN copilului.In functie de rezultatul acestuia si de cele ce vor urma ati putea alege calea juridica pe care sa o urmati.
Se poate vorbi de un test ADN fara proces, dar in acest caz cum se stabileste daca tatal este sau nu respectivul daca nu da mostre?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate vorbi de un test ADN fara proces, dar in acest caz cum se stabileste daca tatal este sau nu respectivul daca nu da mostre?



Tatal si mama de comun acord dau probe si platesc contravaloarea testului.Iata ca se poate stimate d-le avocat !
si eu cumtrebuie sa procedez?
sa o dau in judecata pt calomnie apoi sa ii fac testul fetei?
daca il voi plati eu imi voi recupera apoi bani ?
spuneti mi cum se poate face

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii coldman coldman As dori sa aflu in ce masura pot cere efectuarea unui test ADN pentru confirmarea paternitatii , in conditiile in care fiul meu, rezultat in urma casatoriei ... (vezi toată discuția)
Cum se procedează în cazul în care vrei s faci un test adn pentru recunoasterea tatalui biologic decedat? Alexandru Margarit Alexandru Margarit Povestea find, mama mea nu sa despărțit prim divorț de soțul ei si doar a plecat, el nici pana acuma nu a băgat, tatăl meu nu a băgat divorț planul sau ... (vezi toată discuția)
Paternitate fost sot vs tata natural ararin ararin Buna ziua Am un copil de 6 luni nascut la o luna dupa ce am divortat de sot, care nu e in fapt tatal copilului. La primarie au trecut in certificatul de ... (vezi toată discuția)