Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura motorina din UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura motorina din UE

Buna ziua,in urma unui decont extern am alimentat motorina din ungaria, si mi sa emis o factura.Cum se inregistreaza? trebe cu taxare inversa? este vorba de Mol
Factura de motorina are cu siguranta TVA-ul din Ungaria inscris pe factura.Nu se face taxare inversa. In schimb TVA-ul poate fi recuperat din Ungaria, daca sunt mai multe operatiuni de acest fel, incat sa se justifice demersul si suma solicitata sa fie superioara plafonului necesar.