Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovire cu pumnul in fata, urmarile faptei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovire cu pumnul in fata, urmarile faptei

Buna seara.
Prietenul meu s-a certat cu un amic care i-a adresat injurii si amenintari, in urma carora prietenul meu s-a enervat si i-a dat un pumn in obrazul drept amicului sau, cauzandu-i acestuia o rana. Victima a fost dusa la spital, unde a fost examinata si a primit ingrijiri medicale(cusut rana , 3 copci); i s-a facut computer tomograf( a iesit neconcludent). Doctorul a hotarat sa il interneze in spital( cam 7zile) sa il tina sub observatie.
Am incercat sa ne intelegem , dar victima cere o suma mult prea mare, cam 20000lei.
Care sunt urmarile din punct de vedere legal ale acestei fapte? Ce poate sa pateasca prietenul meu? Care ar fi cheltuielile pe care care ar trebui sa le plateasca?

Multumesc
Parchetul va cerceta cazul si il va trimite in instanta . Inculpatul va fi condamnat la o pedeapsa de cateva luni cu suspendare sau amenda .Va fi obligat la daune daca vor fi dovedite , dar suma ceruta e intr-adevar prea mare , instanta ar acorda mai putin .
multumescpentru raspuns. Ca sa ne impacam care ar fi suma pe care sa i-o dau?
Va fi angajata raspunderea penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de loviri sau alte violente.

(incadrarea juridica poate fi modificata in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale).

Actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila a persoanei vatamate.

In ipoteza in care acest act de sesizare a organelor judiciare lipseste, nu poate fi exercitata actiunea penala.

Plangerea penala prealabila reprezinta o conditie de procedibilitate si de pedepsibilitate.

Aceasta trebuie sa intruneasca cerintele imperative ale legii, si sa fie depusa in termen de trei luni, termen de cand persoana vatamata a cunoscut savarsirea faptei penale.

( altminteri, plangerea penala prealabila este apreciata ca fiind tardiva si nu mai poate fi antrenata raspunderea penala ).

Cunoasteti daca persoana vatamata a inaintat plangerea penala prealabila?

Retragerea plangerii penale prealabile este incidenta, este operanta pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.

Manifestarea de vointa, in acest sens, este , de asemenea, totala, definitiva si neconditionala.

Retragerea plangerii penale prealabila reprezinta o cauza care inlatura raspunderea penala.( manifestarea de vointa, exprimata in acest sens, nu poate fi retractata ).

Persoana vatamata se poate constitui parte civila, pentru indepartarea prejudiciului cauzat, solicitand sume de bani, cu titlu de daune morale si materiale.

Au fost cuantificate pretentiile de natura financiara ale persoanei vatamate ?

Daunele materiale se refera la cheltuielile legate de spitalizare, tratatare, cheltuileli care sunt demonstrabile prin inscrisuri.

Daunele morale reprezinta prejudiciul de ordin moral, afectiv, ce i-a fost cauzat persoanei vatamate.

Sumele de bani solicitate pot fi negociate.

Succes.

Dosarul nu va fi trimis neaparat in instanta, procurorul poate dispune si renuntarea la urmarire penala daca speta e cum ati descris-o.
Daca e doar o lovitura cu pumnul si nu are complicatii la cap o suma corecta ar fi aprox 1000 euro.(in conditiile in care a stat si internat)
Spuneti-i daca vrea sa ia banii astia, ca altii nu mai pupa.
Intocmiti un contract de tranzactie in acest sens
Lucc, utilizator
asa m-am gandit si eu, cam 1000eu